Telefon Hemen Ara
Türkçe İngilizce Arabic
Türkçe İngilizce Arabic

Rektosigmoidoskopi

Rektosigmoidoskopi

 

Rektosigmoidoskopi Nedir?

Kalın bağırsağın son 60-70 cm'lik kısmı olan anüs, rektum, sigmoid kolon ve sol kolonun ucunda kamera olan esnek bir aletle incelenmesi işlemidir. Bu işlemin kolonoskopiden farkı tüm kalın bağırsağın incelenmemesidir. Kolonoskopide kalın bağırsağın tamamı incelenirken rektosigmoidoskopide ise sadece son 60-70 cm'lik kısım incelenmektedir.

 

Rektosigmoidoskopi Kimlere Yapılmalıdır?

  • Dışkıda kan gören hastalarda.

  • Rektal tuşede (parmakla makat muayenesi) kitle hissedilen hastalara.

  • Özellikle anorektal bölge hastalıklarının teşhis ve tedavisinden önce, örneğin Hemoroid, Anal fissür (makat yırtığı) ve Anal fistül teşhisinde ve operasyon öncesinde rektosigmoidoskopi yapılması önerilir.

 

Rektosigmoidoskopi Nasıl Yapılır?

Rektosigmoidoskopi için damardan sakinleştirici ilaç orada gerek olmaz. İşlem yaklaşık 10 dk sürüyor. İşlem yapabilmek için tıklayın. Bu bazen şişkinlik ve gaz sancısına yol açabilir, ancak işlem bittiğinde hepsi geçer. Kolonoskopi cihazı ile anüsten girilerek 60-70 cm ileriye gidilerek bağırsaklar incelenir. Bağırsağın gerekli görüntüler yerlerinden teşhis amaçlı biyopsiler alınır. Eğer polipektomi varsa polipektomi (polibin tamamının çıkarılması) yapılır.

 

Rektosigmoidoskopiye Nasıl Hazırlanılır?

Rektosigmoidoskopi sayesinde basit bir işlemdir ve bunun için açık olmayan gerek yoktur. İşlem gören makattan sıkılan lavmanlar yeterli bağırsak temizliği.

 

Rektosigmoidoskopi Sonrası Nasıldır?

Rektosigmoidoskopi yapabilir sakinleştirici ilaç uygulanmadığını işlemden önce rahatlıkla günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. İşlem geçmişi biyopsi ya da polipektomi bağlantılarısa kan sulandırıcı cihazı hemen tekrar başlanabilir. İşlemden sonra diyetinizde normal gıda yiyebilirsiniz.

 

Rektosigmoidoskopinin Zararı Var mıdır?

Rektosigmoidoskopinin bağırsaklara hiç bir zararı yoktur. Tecrübeli ellerde güvenli bir işlemdir. Ancak çok nadir de olsa komplikasyonlar görülebilir. Biyopsi ya da polipektomi yapılabilirken bağırsak duvarında delinme, yok olma ya da kanama olabilir. Duzirken çok çok nadiren de ameliyatla tedavisinde isteebilir.