Telefon Hemen Ara
Türkçe İngilizce Arabic
Türkçe İngilizce Arabic

Mide Kanseri

Mide Kanseri

 

Mide Kanseri

Mide kanseri tüm kanserler arasında 4. sıklıkla karşılaşılan sinsi ilerlediği için genellikle ilerlemiş vakalar olarak karşılaşılan kanserlerdir. Mide kanserleri beslenme alışkanlıklarına bağlı olabilir. Özellikle aşırı tuzlu gıdalar, tütsülenmiş yiyecekler, alkol ve sigara kullanımı mide kanseri riskini arttırır. Son yıllarda en çok suçlanan ise Helikobakter Plori enfeksiyonudur. H.Plori toplumda çok yaygın olarak bulunmaktadır. Damlacık yoluyla, tükürükle kolaylıkla bulaşmaktadır. Mide ülserleri ve mide kanserlerinin sorumlusu olarak gösterilmektedir. H.Plori enfeksiyonu tespit edilmişse uygun antibiyotiklerle tedavi edilmesi gerekmektedir.

 

Mide Kanserinin  belirtileri nelerdir?
Mide kanserleri erken zamanda hiçbir belirti vermeyebilir. Midede yanma ekşime gibi basit bulgularla da görülebilir. İlerlemiş vakalarında kansızlık (anemi), karın ağrısı, yutma güçlüğü, bulantı, kusma, kilo kaybı gibi belirtileri olabilir. Midede yanma ve hazımsızlık şikayetayetleri varsa mutlaka Endoskopi ile midenin istediğinizlerdir.

 

Mide Kanserinin teşhisi nasıl konur?

Mide kanseriinin tanısı Gastroskopi (Endoskopi) ile konulur. Endoskopi yapılarak mide incelendiğinde şüpheli views yerlerden biyopsiler alınır. Bu biyopsilerin patolojik incelemesi ile kesin teşhis konulur. Mide kanseri erken teşhis edilmesin başarının başarı şansı çok yüksektir. Olanları endoskopi yapılarak midelerinin yönlendirilmesiyle. Geç kalınmış vakalarda işleminin başarısı çok düşüktür. İlerlemiş vakalarda ultrasonografi, tomografi, PET-CT, laparoskopi gibi durumlar de kullanılır.

Mide Kanserinin tedavisi nedir?
Multidisipliner politikamızdır. Cerrahi olarak midenin kanserli bölümünün ya da tamamının çıkarılması esastır. Mide çıkarmadan sonra ince bağırsaklardan mide görevini yapacak yeni bir yapıyorum. Bunun yanında Onkolojik Tedavi de uygulanabiliyor. Cerrahi ve kemoterapi birlikte başarı şansı artar.