Telefon Hemen Ara
Türkçe İngilizce Arabic
Türkçe İngilizce Arabic

Mide Botoksu

Mide Botoksu

Obesite çağımızın en önemli sağlık problemlerinden biridir. Toplumun neredeyse üçte biri fazla kilolu ya da obez. Yeme alışkanlıklarındaki değişiklikler, hareketsizlik, fast-food tarzı beslenme bunun en bilinen nedenlerdir. Ayrıca bazı hastalıklar ve hormon bozuklukları da aşırı kilo alımınına neden olabilmektedir. Obesiteyle savaşta farklı birçok yöntem denenmektedir. Diyet programlarından başlayarak mide balonu, mideye botox enjeksiyonu, mide küçültme ameliyatlarına kadar çok değişik uygulamalar mevcuttur. 

Mideye botox enjeksiyonu da kilo vermek için uygulanan en yeni yöntemdir. Bu işlem endoskopik olarak yapılmaktadır. Endoskopi ile önce mide incelenir ve ülser ya da başka bir problem olup olmadığı kontrol edilir. Eğer bir sorun yoksa endoskopik iğne ile mide iç kısmından mide duvarına Botilinum toksini enjekte edilir. Bu enjeksiyonlar tüm mide kısımlarına belirli bir düzende yapılır. İşlem sonrası hasta bir saatlik müşehedede tutulur ve sonrasında taburcu edilir. Aynı gün rutin günlük işlerine dönebilir. 

Mideye botox enjekte etmemizin iki temel amacı vardır. Bilindiği üzere Botilinum toksini uygulandığı bölgedeki kasları felç eder ve kasılmayı engeller. Bunu estetik amaçlı özellikle yüz bölgesindeki kırışıklıkları azaltmak için kullanıyoruz. Burada da aynı etkisinden faydalanıyoruz. Midenin kasılmaları azalıyor ve mide boşalımı yavaşlıyor. Yani yediklerimiz midemizde daha uzun süre kalıyor ve sindirim yavaşlıyor. Bu birinci etkisiydi. İkinci etkisi de mideden salgılanan ghrelin hormonunun salgılanmasını azaltması. Ghrelin hormonu iştahın ve açlık hissinin baş sorumlusudur. Salgılandığında iştah arttırır ve yemek yeme isteği uyandırır. Mideye yapılan botox enjeksiyonu sayesinde ghrelin hormonu salınımı azalarak iştah ve açlık hissi de azalır. 

Mide botoksunun aslında en önemli yararı diyet yapmayı çok daha kolay hale getirmesidir. Hem iştahı azaltıp hem de midedeki yiyeceklerin sindirilmesini yavaşlattığından kolaylıkla diyet yapılabilir ve kilo verilebilir.