Telefon Hemen Ara
Türkçe İngilizce Arabic
Türkçe İngilizce Arabic

Laparoskopik Kasık Fıtığı Ameliyatı

Laparoskopik Kasık Fıtığı Ameliyatı

 

Kasık fıtığının tedavisi cerrahidir. Medikal yani ilaçla tedavisi yoktur. Ameliyatla kasık temizlemek yırtık tamir edildi. Bunun için günümüzde özel yamalar (örgü) vardır. Kasık fıtığı ameliyatı iki şekilde düzenlenir. Ameliyat tekniği olarak klasik yöntem ve laparoskopik yöntemini kullanıyor. Klasik yöntem yani açık ameliyat olarak tabir edilen halen en sık kullanılan yöntemdir. Laparoskopik yöntem yani kapalı ameliyat birinci tercih edildi.

Laparoskopik cerrahinin avantajları kasık fıtığı ameliyatında da biri çıkmaktadır. Ameliyattan sonra daha az ağrı, hastanede daha az kalma, erken işe dönüş, yara yeri enfeksiyonları ve komplikasyonlarının daha az olması, estetik olarak daha iyi durumda ve izleyeceğiniz herhangi bir zamanda en önemli avantajlarıdır. Laparoskopik işlevselliği çift taraflı kasık fıtıklarında, nüks fıtıklarda ve sporcularda çok amaçlıdır. Sadece üç minik delikten hem sağ hem de sol kasık fıtığı tamir edilebilir. Nüks fıtıklarda daha önce kasık operasyon işlem gerçekleştirildi, bölge anatomisi bozuldu ve yine açık işlem zorlaşır. Sporcularda ise zamana karşı bir yarış var, bir an önce iyileşip profesyonel spor hayatına dönmeleri gerekiyoriğinden laparoskopik cerrahi çok uygundur.

Laparoskopik cerrahinin dezavantajı ise hastanın genel anestezi alması gerekmektedir. Spinal anestezi yani belden iğne yapılarak bu ameliyat yapılamamaktadır. Genel anestezi alması sakıncalı olan ileri derece kalp ve akciğer hastalığı olanlarda spinal anestezi ile açık ameliyat tekniği kullanılmaktadır.

Laparoskopik kasık fıtığı onarımında iki teknik kullanılmaktadır. Birincisi TEP ( Totally Extraperitoneal) ve ikincisi de TAPP (Transabdominal Preperitoneal) fıtık onarımı yöntemleridir. Her ikisinde de yama kullanılmaktadır. Her ikisinde de karna yapılan üç minik kesiden girilen özel laparoskopik aletlerle ameliyat gerçekleştirilmektedir.

TEP (Totally Extraperitoneal) fıtık onarımında önce göbek deliğinin hemen altından yapılan mini kesi ile kamera yerleştirilir. Buradan kas tabakasının arasına girilir ve CO2 gazı ile bir boşluk oluşturulur. Kamera görüşü altında göbek deliğinin yaklaşık 6 ve 10 cm altından iki küçük delikten diğer aletler girilir. Fıtık kesesi bulunur ve karın içerisine geri çekilir. Ardın vücuda uyumlu yamalar (mesh) kasık bölgesine içeriden serilir ve zımbalar yardımıyla tespit edilir. Yamayı tespit etmek için metal zımbalar, emilebilir zımbalar ya da doku yapıştırıcıları kullanılabilir. Ardından verilen gaz geri emilir, girilen aletler de çıkarılarak ameliyat sonlandırılır.

TAPP (Transabdominal Preperitoneal) fıtık onarımında ise operasyon karın boşluğunun içinden yapılmaktadır. Bu teknikte laparoskopik aletlerle karın zarı açılır, yama karın zarı ile kas tabakası arasına yerleştirilir. Zımbalar ile tespit edildikten sonra karın zarı tekrar dikilir ve böylece yamanın bağırsaklara değmemesi sağlanır. Ardından karın içerisine verilen gaz geri emilir, aletler çıkarılır ve ameliyat sonlandırılır.