Telefon Hemen Ara
Türkçe İngilizce Arabic
Türkçe İngilizce Arabic

Kolonoskopi

Kolonoskopi

 

Kolonoskopi Nedir?

Kolonoskopi kalın bağırsağın iç kısmının kamera ile incelenmesidir. Bu işlemde anüsten başlayarak tüm kalın bağırsak ve ince bağırsağın son kısmı, ucunda kamera olan bükülebilir bir aletle incelenmektedir. Kolonoskopi sırasında bir çok bağırsak hastalığının teşhisi konulur, biyopsi alınır veya polipler çıkarılabilir.

 

Kolonoskopi Kimlere Yapılmalıdır?

  • Dışkıda kan gören hastalarda.

  • Tarama testi olarak yapılan Gaitada Gizli Kan (+) olan kişilerde.

  • 60 yaş ve üzeri olan herkeste bağırsak kanseri taraması için.

  • Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik olanlara (yeni başlayan ve düzelmeyen kabızlık ya da ishal).

  • Ailesinde bağırsak (kolon) kanseri ya da polibi olanlara.

  • Sebebi bilinmeyen anemi (kansızlık) ve kilo kaybının araştırılmasında.

  • İnflamatuar bağırsak hastalıklarının teşhis ve takibinde.

  • Açıklamayan karın ağrısı olanlara, kolonoskopi yapılmalıdır.

 

Kolonoskopi Nasıl Yapılır?

Kolonoskopi sırasında bağırsakların net olarak görüntülenebilmesi için öncesinde bağırsak temizliğinin tam olarak yapılması gerekmektedir. Endoskopi odasına alınan hastanın önce damar yolu açılır. Ardından kan basıncını, nabzını ve kan oksijen düzeyini ölçecek aletler bağlanarak hasta monitörize ediler. Damardan verilen hafif bir sakinleştirici ile hastanın işlem sırasında ağrı ve rahatsızlık hissetmemesi sağlanır. Takiben makat muayenesi ve parmakla bağırsak muayenesi (rektal tuşe) yapılır. Ardından kolonoskopi cihazı anüsten girilerek kalın bağırsağın iç yüzü kamera ile incelenir. İşlem sırasında bağırsakların içine hava verilerek şişmesi sağlanır. Bu bazen şişkinlik ve gaz sancısına yol açabilir, ancak işlem bittiğinde hepsi geçer. Bağırsağın gerekli görülen yerlerinden teşhis amaçlı biyopsiler alınır. Eğer bağırsak içerisinde polipler varsa polipektomi (polibin tamamının çıkarılması) işlemi yapılır. İşlemden sonra 25-30 dk hasta gözetim altında tutulduktan sonra taburcu edilir.

 

Kolonoskopiye Nasıl Hazırlanılır?

Kolonoskopi için en az 6-8 kez açlıklıdır. İşlemeli kalın bağırsağın analizebilmesi için iyi bir bağırsak temizliği yapılmalıdır. Bunun için işlemden 2-3 günden sonra lifli gıdaların alımı sınırlanmalı, posasız gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. İşlemden bir gün önce katı gıda alımı kesilerek sadece sıvı gıda ile beslenilebilir. Ayrıca hekiminiz üzerine reçete edilecek yer laksatif (müsil) ve lavmanları size tarif edilebilir. Bu işlemden kurtulma vücuttan su arıtma yaşanabiliyor, bol su içmeniz öneriliyor. Kötü bir bağırsak temizliği, şüpheli bir alanın kirlilikten kaçılabilir neden olabilir. Varsa kullandığınız ilaçları mutlaka doktorunuza bildiriniz. Aspirin ya da kan sulandırıcı kullanımı işlemden 5 gün önce kesilebilir. Tansiyon, şeker,

 

Kolonoskopi Sonrası Nasıldır?

Kolonoskopi yoluyla verilen sakinleştiricinin etkisi geçene kadar müşahede altında tutulursunuz. Sonrasında araba kullanmamanız, işe gitmemeniz ve evde dinlenmeniz, dikkatinizi hallederiz. Buraya de yanınızda bir yakınınızla birlikte işleme geliniz. Kolonoskopi yoluyla biyopsi ya da polipektomi yapılsa kan sulandırıcı sözlük hemen tekrar başlanabilir. İşlemden sonra diyetinize sıvı gıda ile başlayıp ertesi gün de normal gıda ile devam edebilirsiniz.

 

Kolonoskopinin Zararı Var mıdır?

Kolonoskopinin bağırsaklara hiç bir zararı yoktur. Tecrübeli ellerde güvenli bir işlemdir. Ancak çok nadir de olsa komplikasyonlar görülebilir. Biyopsi ya da polipektomi yapılabilirken bağırsak duvarında delinme, yok olma ya da kanama olabilir. Onlar derkenirken çok zamanen de ameliyatla tedavisi gerekebilir.