Telefon Hemen Ara
Türkçe İngilizce Arabic
Türkçe İngilizce Arabic

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

 

Kıl Dönmesi Nedir?

Kıl dönmesi yani diğer adıyla Pilonidal sinüs, sıra kuyruk sokumunda olan şişkinlik, ağrı ve akıntıyla seyreden bir hastalıktır. Kıl dönmesi vücutta kılların olduğu her yerde olabilir.

Kıl Dönmesi'nde?

Kıl dönmesinin nedenleri çeşitli farklı teori vardır. Doğuştan oldugunu düsünceler cekilde kibarlar cikar cikar cikar cikar cilalar cikar cicek cicek cicek cicek cicek cicek cicek cicek cicek cicek cicek cicek cicek cicek cicek cicek cicek cicek cicek cicek cicek sicek cicek cicek cicek sicek cicek cicek sicek cicek cicek cicek sicek cicek cicek cicek sicicekic

Kıl Dönmesini Belirtileri Nelerdir?

Kıl dönmesinin en sık görüldüğü belirtileri ağrı, şişlik, kızarıklık ve iltihabi akıntıdır. Ağrı hareketle ve oturunca daha fazla alıyor. Bazen kıl dönmesi abse halini alıp cerahat dışarı akamaz, bu arada ağrı çok şiddetli olur ve cerrahi müdehale ile absenin boşaltılması gerekir. Bazen de kuyruk sokumunda cilde açarken delik açıldı. Bu tarzlardaki ağrı çok azdır.

Kıl Dönmesini Tanısı Nasıl Konur?

Kıl dönmesi tanısını koymakta en önemli yöntem kontrolüdir. Muayene açma kuyruğu sokumunda kıl dönmesinin başında cilde açıldığında deliği görüyor, kıl dönmesinin oluşturduğu keseyi hissetmek tanıyı koydurur. Laboratuvar ek ya da laboratuvar testine gerek yok.

Kıl Dönmesini Tedavisi Nedir?

Kıl dönmesinin tedavisi cerrahidir. Cerrahi yöntem ile kıl dönmesi oluşturuldu kesenin açıklaması temel prensiptir. Çok erken vakalarda antibiyotik tedavisi de uygulanmaktadır. Son tarama lazer pazarilerinden de başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ancak ortadan kalktıktan sonra ilerledikten sonra şikayetayetler başlayıp hastalık fark etmeden temizlemeden kaçınılmaz oluyor.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kıl dönmesi ameliyatlarında temel prensip kıl dönmesi olan alanın olduğundan çıkarılmasıdır. Sonrasında bu alanın açık bırakılması, cilt plebi ile kapatılması ya da dikişlerle kapatılması gibi farklı teknikler vardır. Hastanın ameliyatı sonrasındaki beklentileri