Telefon Hemen Ara
Türkçe İngilizce Arabic
Türkçe İngilizce Arabic

Kasık Fıtığı

Kasık Fıtığı

 

Kasık Fıtığı Nedir?

Kasık bölgesindeki zayıf bir bölgeden karın içi dokuların ve bağırsakların dışarıya çıkmasına kasık fıtığı denir.Karın ön duvarını oluşturan kas tabakasında bazı zayıf noktalar vardır. Bunlar göbek deliği ve kasık kanalının olduğu yerlerdir. Kasık fıtıkları erkeklerde kadınlara göre çok daha fazla görülmektedir ve daha çok sağ tarafta olur.

 

Kasık fıtığı kimlerde olur? Risk faktörleri nelerdir?

Kasık fıtıkları yeni doğan bebeklerde, yaşlılarda ve sporcularda daha çok görülür. Erkeklerde kadınlara göre çok daha fazla görülür. Karın içi basıncı arttıran her durum kasık fıtığı riskini arttırır. Öksürmek, ağır kaldırmak, obezite, ıkınmak, hamilelik gibi durumlarda karın içi basınç artar. Bu durumda en zayıf bölgeden fıtıklaşma görülür ki buralar kasık ve göbek deliği bölgeleridir. Kadınlarda gebelik sayısı arttıkça kasık fıtığı riski de artar. Yaşlılıkla birlikte kaslarda ve dokularda zayıflık olur. Bunun üzerine bir de öksürük, KOAH ya da kabızlık eklendiğinde kasık fıtığı riski artar.

 

Kasık fıtığının belirtileri nelerdir?

Kasık fıtığının en çok görüntülenme şekli kasık ortamında şişliktir. Bu şişlik temizlemek ayaktayken ya da karın içi basınç arttırıyorsanız yaptığken artar. Uzak yatar pozisyonda şişlik kaybolur. Diğer bir belirtisi de ağrıdır. Önceki sporcularda ve küçük fıtığı olanlarda ağrı daha fazla ortaya çıktı. Kasık fıtığının bağırsak tıkanıklığına yol açması durumunda bulantı, kusma, karında şişkinlik, gaz çıkaramama gibi belirtiler de görünür.

 

Kasık fıtığının teşhisi nasıl konur?

Kasık fıtığının teşhisinde muayene çok amaçlı. Sadece muayeneyle safra teşhis konabilir. Ultrasonografi de tanıda çok değerlidir. Küçük sporculardaki fıtıklar ve küçük düşürücü küçük laflar henüz yetmez ve ultrasonografiden yararlanırız.

 

Kasık fıtığı tedavi edilmemiş nelere yol açabilir?

Kasık fıtığında ve diğer karın fıtıklarında temel sorun, bağırsakların ya da karın içi dokuların fıtık kesesinin içerisine girip orada sıkışmasıdır. Buna boğulmuş fıtık denir ve hayati tehlike arz eder, acil ameliyat edilir.

Bunun yanında ağrı odaklı hayatını, olmasını zorlaştırır, yaşam alanında. Ayrıca kozmetik olarak da hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkar.

 

Kasık fıtığının tedavisi nedir?

Kasık fıtığının tedavisi Ameliyattır. Medikal yani ilaçla tedavisi yoktur. Tek tedavi arıtma cerrahi müdehaledir. Ameliyatla kasık temizlemek yırtık tamir edildi. Bunun için günümüzde özel yamalar (örgü) vardır. Kasık fıtığı ameliyatı iki şekilde düzenlenir. Laparoskopik (kapalı) ameliyattır. Laparoskopik ameliyatta işlem sadece üç küçük delikten işlem yapılıyor ve yine yama konuyor. Laparoskopide hasta hemen aya ayağa kalkabilir, ertesi gün taburcu olabilir, iki üç gün sonra işine gidebilir ve ağrısı da çok azdır. İlk sporcularda, nüks fıtığı olanlarda ve çift taraflı kasık fıtığı olanlarda birinci tercih Laparoskopidir.