Telefon Hemen Ara
Türkçe İngilizce Arabic
Türkçe İngilizce Arabic

Hemoroid (Basur)

Hemoroid (Basur)

 

Hemoroid (Basur) nedir?

Makat (anüs) bölgesindeki kan damarlarının genişlemesi, şişmesiyle oluşan hastalığa Hemoroid (Basur) adı verilir. Anüs etrafında elle hissedilebilen şişlikler olabilir. Hemoroid hastalığına halk arasında “basur” ya da “mayasır” da denmektedir. Hemoroid (Basur) hastalığının anüsteki yerleşimine göre iki şekli vardır. İç ve dış hemoroidler olarak adlandırılırlar. İç hemoroidler makatın içinde bulunanlardır ve bu hemoroidlerin üzerini bağırsak mukozası örter. Dış hemoroidler ise makatın dışında olur ve üzeri cilt ile örtülüdür.

Hemoroid (Basur) nedenleri nelerdir?

Hemoroid gelişimindeki en önemli etken karın içi basıncın artmasıdır. Karın içi basınç arttığında makat bölgesindeki toplardamarlardan kan akımı azalır ve kan bu bölgede göllenir. Bu da hemoroidal damarlarda genişlemeye neden olur. Ayakta fazla kalmak, kabızlık, ıkınmak, ağır yük kaldırmak karın içi basıncı arttırır ve Hemoroid (Basur) gelişimine neden olur. Keza hamilelik de hemoroid oluşumuna neden olur. Bazen bağırsaktaki bir kitlenin yaptığı baskıya bağlı da hemoroid gelişebilir. Diğer bir etken de acı ve baharatlı yiyeceklerle beslenmektir. Lifli gıdalardan yoksun beslenmek, bağırsak alışkanlıklarında düzensizlik de hemoroitlere neden olabilir.

Hemoroid (Basur) belirtileri nelerdir?

Hemoroidlerin en çok gösterim belirtti kanamadır. Hastaların tedavisi dışkılama sonrası olan kanamadan şikayet eder. Bu kanama dışkılama olabilir damla damla da olabilir, tuvalet kağıdına bulaşık şeklinde de olabilir. Bunun yanı sıra makatta ele hem deroid bulgusudur. Bazen hemoroidlerde bu şişlikler dışkılama önünde belirginleşirken istirahat ortadanururlar. Diğer bir belirtisi de ağrıdır. Otururken ya da dışkılama yaparak ağrı olur. Bazen de kaşıntı ile farkedilebilir.

Hemoroid (Basur) teşhisi nasıl konur?

Hemoroidlerin teşhisinde tedavi hikayesinden sonra en önemlisi fizik muayenedir. Makat taraması görünmeden sonra parmak muayenesinin yapılması en önemli tanı yöntemidir. Dışarıya doğru şişmiş bir damarın ortaya çıkması tanıyı büyük resimde koydurur. Bazen de hemoroidal hastalığa neden olan bir bağırsak problemidir. Bunu tespit etmenin yolu da kamerayla bağırsakların önündedir, yani rektoskopi ve ya kolonoskopi taradır. Bazen hastalarımız Anal fissürün bekçi pilisini, anogenital siğilleri (kondilomları), kolon poliplerini, rektum tümörlerini hemoroid düşüncesiyle polikliniğe gelebiliyorlar. Bulanıklığı temizle fizik tedavisi, parmak muayenesi ve kamerayla bağırsakların önünde kesinlikle yapılmalıdır.

Hemoroid (Basur) tedavisi nedir?

Hemoroid belirlenirken, korumalı koruyucu önerimiz vardır. Hastanin dışkılama alışkanlıklarını düzenlemesi, yürüyüş yapması, ağır yük kaldırılması, acı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durması, kabızlıktan kaçınması, ıkın olmamasını sağlayabilir. Sonrasında medikal tedaviiler üreticisi. Makat dilinde sürülen merhemler, makattan menüsünde fitiller ve ağızdan içilen haplar kullanılır. Bunlardan fayda görmeyenlere ameliyat önerildi.

Hemoroid (Basur) ameliyatları nelerdir?

İlaç tedavilerinden fayda görmeyen hastalara ameliyat öneriliyor. Ameliyatta genişlemiş olan toplardamar cerrahi yöntemle kesilip çıkarılır. Ardından dikiş atlarken işlem sonlandırılır. Bunun dışında boğma den denilen Bant ligasyonu (bant atma) yöntemi de iç hemoroidlerde sıkça kullanılan bir yöntemdir. Anestezi yapabilirmemesi ve poliklinik şartlarında da yapılabilmesi en büyük avantajlarıdır.