Telefon Hemen Ara
Türkçe İngilizce Arabic
Türkçe İngilizce Arabic

Göbek Fıtığı

Göbek Fıtığı

Karın duvarındaki zayıf bir bölgeden karın içi dokuların ve bağırsakların dışarıya çıkmasına fıtık denir. Bu fıtıklaşma göbek deliğinin olduğu bölgeden olduğunda buna Göbek fıtığı adı verilir. Göbek fıtıklarında temel sorun, bağırsakların ya da karın içi dokuların fıtığın içerisine girip orada sıkışmasıdır. Buna boğulmuş fıtık denir. Bağırsak tıkanıklığına yol açan bu durum hayati tehlike arz eder ve acil ameliyat gerektirir. Bunun yanında fıtık bölgesinde ağrı hastanın hayatını, yaptığı işi zorlaştırır ve yaşam kalitesini azaltır. Bazen de kozmetik olarak da istenmeyen görünüm olması fıtık hastalının sorunlarıdır.


Karın içi basıncı arttıran her durum göbek fıtığı riskini arttırır. Öksürmek, ağır kaldırmak, obezite, ıkınmak, hamilelik gibi durumlarda karın içi basınç artar. Bu durumda en zayıf bölgelerden fıtıklaşmalar görülür ki buralar genellikle kasık ve göbek deliği bölgeleridir.


Halk arasında “göbek kayması” olarak da adlandırılan durum göbek fıtığıdır. Göbek deliğinin olduğu yer doğumsal olarak zayıf bir noktadır. Hamilelikte göbek kordonu bebeğe göbek deliğinden bağlanır. Doğumdan sonra göbek kordonu kesilir ve bu açıklık zamanla kapanır. Bu alanın tam kapanmaması çocuklarda görülen göbek fıtıklarına neden olur. Erişkinlerde görülen göbek fıtıklarının en sık nedeni ise hamilelik, ağır yük kaldırmak, ıkınmaktır. Göbek fıtıkları kadınlarda daha fazla görülür. En fazla da hamilelikte belirginleşir. Normalde içe doğru olması gereken göbek çukuru dışarı doğru bombeleşir. Göbek Fıtığının Tedavisi Nedir? 


Göbek fıtığının tedavisi Ameliyattır. Medikal yani ilaçla tedavisi yoktur. Tek tedavi seçeneği cerrahi müdehaledir. Ameliyatla zayıf olan bölge tamir edilmeli yani dikilmelidir. Bunun için günümüzde özel yamalar (mesh) kullanılmaktadır. Bu yamaların da farklı birçok çeşidi vardır.  Hangi yamanın kullanılacağı hastaya, fıtığın yeri ve şekline göre değişmektedir. Göbek fıtığı ameliyatları iki şekilde yapılabilir. Eski ve klasik yöntem cilt kesisi ile yapılan, yeni ve önerilen yöntem ise Laparoskopik (kapalı) ameliyatlardır. Hastanın isteği, daha önce geçirmiş olduğu ameliyatlara, fıtığının büyüklüğüne göre hangi tekniğin kullanılacağına karar verilir