Telefon Hemen Ara
Türkçe İngilizce Arabic
Türkçe İngilizce Arabic

Endoskopi

Endoskopi

 

Endoskopi Nedir?

Endoskopi ucunda kamera bulunan ve kıvrılabilen bir aletle sindirim sisteminin içerisinin gözlenmesine verilen isimdir. İncelenen bölgeye göre farklı isimler almıştır. Gastroskopi; yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağının bir kısmının görüntülemesidir. Kolonoskopi; tüm kalın bağırsağın ve ince bağırsağın son 10 cm'lik kısmının görüntülenmesidir.Rektosigmoidoskopi; kalın bağırsağın anüse yakın son 60-70 cm'lik kısmının görüntülenmesidir. Halk arasında Endoskopi olarak söylenen işlem Gastroskopidir.

 

Gastroskopi (Endoskopi) Nedir?

Yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağının bir kısmının kamera ile görüntülenmesine Gastroskop (Endoskopi) denir. Bu işleme Üst gastrointestinal sistem endoskopisi de denebilir.

 

Gastroskopi (Endoskopi) Kimlere Yapılmalıdır?

  • Midede yanma, ekşime ve hazımsızlık şikayeti olanlara,

  • Yutma güçlüğü ya da yutkunurken boğazında takılma hissi olanlara,

  • Reflü hastalığı belirtileri olanlara,

  • Anemi (kansızlık) ve kilo kaybı olanlara,

  • Sebebi bilinmeyen karın ağrısı olanlara,

  • Ailesinde mide kanseri hikayesi olanlara,

  • Mide kanaması geçirenlere,

  • Nedeni bilinmeyen karın ağrısı olanlara yapılmalıdır.

 

Gastroskopi (Endoskopi) Nasıl Yapılır?

Endoskopi odasına alınan hastanın önce damar yolu açılır. Ardından kan basıncını, nabzını ve kan oksijen düzeyini ölçecek aletler bağlanarak hasta monitörize ediler. Damardan verilen hafif bir sakinleştirici ile hastanın işlem sırasında rahatsızlık hissetmemesi sağlanır. İşlem sırasında öğürmeyi engellemek için boğaza sprey sıkılmaktadır. Eğer hasta isterse sadece boğaza sprey sıkılarak da endoskopi yapılabilir. Sol yanına yatan hastanın yemek borusu, midesi ve on iki parmak bağırsağının bir kısmı, ucunda kamera olan ince bir hortum şeklindeki aletle incelenir. İşlem yaklaşık 10-15 dk sürmektedir. Gerekli görülen yerlerden teşhis amaçlı biyopsiler alınır. Eğer mide içerisinde polip varsa polipektomi (polibin tamamının çıkarılması) işlemi yapılır. İşlemden sonra herhangi bir ağrı, mide bulantısı ya da kusma olmaz. Mideye verilen hava nedeniyle işlem sonrası gaz çıkarma, geğirme ihtiyacı olabilir. İşlemden sonra 15-20 dk hasta gözetim altında tutulduktan sonra taburcu edilir. İşlemden yaklaşık 2 saat sonra bir şeyler yiyebilirsiniz.

 

Gastroskopiye (Endoskopi) Nasıl Hazırlanılır?

Endoskopi ölçekli 6-8 saat açlık yeterlidir. Varsa kullandığınız ilaçları mutlaka doktorunuza bildiriniz. Aspirin ya da kan sulandırıcı kullanımı işlemden 5 gün önce kesilebilir. Tansiyon, şeker, tiroid vb. Ürün az suyla içilebilir.

 

Gastroskopi (Endoskopi) Sonrası Nasıldır?

Endoskopi yoluyla verilen sakinleştiricinin etkisi geçene kadar müşahede altında tutulursunuz. Sonrasında araba kullanmamanız, işe gitmemeniz ve evde dinlenmeniz, dikkatinizi hallederiz. Buraya de yanınızda bir yakınınızla birlikte işleme geliniz. Endoskopi yoluyla biyopsi ya da polipektomi planlarısa kan sulandırıcı sözlük hemen başlanabilir. İşlemden sonra boğazınızdaki uyuşukluk 1-2 saatte geçer ve bir şeyler yiyebilir.

 

Gastroskopinin (Endoskopi) Zararı Var mıdır?

Endoskopinin herhangi bir zararı yoktur. Tecrübeli ellerde güvenli bir işlemdir. Ancak çok nadir de olsa komplikasyonlar görülebilir. Biyopsi ya da polipektomi yapılırken yemek borusu veya mide duvarında delinme, sökme ya da kanama olabilir. Onlar derkenirken çok zamanen de ameliyatla tedavisi gerekebilir.