Telefon Hemen Ara
Türkçe İngilizce Arabic
Türkçe İngilizce Arabic

Bağırsak (Kolon) Kanserleri

Bağırsak (Kolon) Kanserleri

Bağırsak (Kolon) Kanserleri

Kalın Bağırsak (Kolon) Kanseri nedir?

Kalın bağırsak sindirim paneli son 1,5 metrelik menüsünde. Onun da kendi içindeki farklı isimlendirilen bölümleri vardır. Sırasıyla Çekum, Başlangıç ​​kolonu, Transvers kolon, İnen kolon, Sigmoid kolon ve makata yakın olan Rektum olarak adlandırılır. Buralardan önceki tümörler kalın bağırsak kanserleri olarak adlandırılırlar. Kolon kanserleri yaşlılarda daha sık görülür. Bunun yanında İltihabi bağırsak hastalığı olanlarda, fast food türü beslenenlerde, lifli gıdalardan fakir diyetle beslenenlerde kolon kanseri sıktır. Genetik geçiş olduğu da kanıtlanmış. Ailesinde kolon kanseri olanlarda risk daha fazladır. Obezite ve sigara da risk faktörüdir.

 

Kalın Bağırsak (Kolon) Kanserinin  belirtileri nelerdir?
Kalın bağırsak kanserleri erken zamanda hiçbir belirti vermeyebilir. En önemli belirtisi ise bağırsak alışkanlıklarında gidiştir. Daha önce normal dışkılaması olan biri yeni birisi kabızlık ya da ishal önemli bir bulgudur. Bunun dışında dışkıda kan görme, kansızlık, anemi, kilo kaybı, karında şişkinlik ve dışkı yapamama önemli belirtilerdir. Bunların var olduğu kesin Kolonoskopi yapılmalıdır. İlerlemiş vakalarda ise hastalarımız acil servise bağırsak tıkanıklığı ile birlikte. Bu sırada cerrahi kaçınılmazken.

 

Kalın Bağırsak (Kolon) Kanserinin  teşhisi nasıl konur?

Kalın bağırsak kanseriinin teşhisi Kolonoskopi ile konur. Kolonoskopik inceleme düşünme sorunu şüphesi olan kapalı biyopsiler alınmış ve patolojik inceleme yapılarak analiz konur. 50 yaşın olduğu herkese kolonoskopi yapılmalıdır. Erken teşhis edilmemiş tedaviinin başarı şansı çok yüksektir, bu konuda tedavi şikayetayetleri olanlara İlerlemiş vakalarda ultrasonografi, tomografi, PET-CT, laparoskopi gibi durumlar de kullanılır.

Kalın Bağırsak (Kolon) Kanseri nin tedavisi nedir?
Multidisipliner politikamızdır. Kanserli bölümünün ya da tamamının çıkarılması esastır. Kalın bağırsak çıkarıldıktan sonra Onkolojik tedavi de uygulanabiliyor. Rektum tümörlerinde radyoterapi de yapılmıştır. Cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi birlikte başarı şansı artar.