Telefon Hemen Ara
Türkçe İngilizce Arabic
Türkçe İngilizce Arabic

Anal Fistül

Anal Fistül

 

Anal Fistül Nedir?

Anal fistül makat kenarındaki deri ile kalın bağırsak arasında doğal olmayan bir kanal oluşmasıdır. Diğer bir tabirle tünel oluşmasıdır. Anal fistülün makat kenarında bir dış açıklığı ve bağırsakta da bir iç açıklığı vardır.

Anal Fistülünlüğü?

Anal fistülün oluşmasındaki en önemli etken anal abselerdir. Makatta oluşan arıtma ilerlemesi abseye dönüşür. Bu abse içte bağırsak dışta cilde açılabilir ve fistüle yani tünelleşmeye yol açar. Bunların hedefi anal hedefi travmaya maruz kalması da anal fistüle neden olabilir. Crohn hastalığı gibi iltihabi bağırsak hastalıklarının da belirtisi olabilir.

Anal Fistülün Belirtileri Nelerdir?

En çok karşılaşılan şikayet makatta kenarından iltihabi akıntıdır. Bunun yanında makat kenarında ağrı, şişlik, kızarıklık da görülebilir. Anal fistülün dış ağzı makat tarihinde açık zaman görülebilir.

Analitik hastalıkların belirtileri bir birine çok benzerler. Anal fistül, fissür (makat çatlağı), Hemoroid (basur), Siğiller, mevcut deri hastalıklarının belirtileri burada çok aradaır. Buradaki makatlardaki rahatsızlığı olan bir fizik muayenelerinin yapılması ve doğru teşhis konusunu çok açık, burada istediğinizler çok farklıdır!

Anal Fistülün Tanısı Nasıl Konur?

Anal fistül tanısını koymakta en önemli yöntem kontrolüdir. Makat muayenesi sırasında makat kenarı fistülün dış ağzının yani tünelleşmenin dışa açıldığı yerin görülmesi ve buradan iltihap akıntının görünmesi tanıyı koydurabilir. MR çekilerek fistülün yolu saptanabilir. Rektoskopi yapılarak da fistülün iç mekanlarda ortaya çıkması, temel tanıma yöntemdir. Ancak altta yatan Crohn, iltihabi bağırsak hastalığı gibi başka bir hastalıktan şüphelenilirse bağırsakların kolonoskopi ile ilgili de.

Anal Fistül Tedavisi?

Anal fistülün tedavisi cerrahidir. Ameliyat dışı Başarı de uygulansa da başarı şansları düşüktür. Ameliyatta fistülün yapılması çıkarılması yani Fistülotomi / Fistülektomi ya da Seton uygulaması vardır. Fistülotomi / fistülektomi yöntemi basit fistüllerde yöntemi. Fistülün üst kısmı ya da tamamen işlevsel yöntemle çıkarılır ve yara ikincil iyileşmeye bırakılır. Bu iyileşme yoluyla birkaç hafta kaldı. Seton uygulamasında ise fistülün içerisinden bir ip, lastik geçirilerek bağlanır. Fistüllerde kullanılır. Daha güvenli bir yöntemdir. Uzak iki ya da üç seans aynı işlemin tekrarlanması gerekebilir.