Telefon Hemen Ara
Türkçe İngilizce Arabic
Türkçe İngilizce Arabic

Anal Fissür (Makatta Çatlak/Yırtık)

Anal Fissür (Makatta Çatlak/Yırtık)

 

Anal Fissür Nedir?

Anal fissür, hastalarımız tarafından makat çatlağı ya da yırtığı olarak isimlendirilen hastalıktır. Bu hastalıkta anüste (makatta) deride bir açılma, ayrışma meydana gelir. Böylece derinin altındaki sinir ve kan damarlarının olduğu doku açığa çıkar. Hastalarımızın makatta ağrı, yanma, kanama, kaşıntı gibi şikayetlerinin nedeni de budur. Koruyucu cilt tabakasının olmayışıdır. En önemli nedeni kabızlıktır. Hastaların çoğu ilaçlarla ve kabızlığın giderilmesiyle iyileşir. İlaç tedavilerinden fayda görmeyen hastalara ameliyat önerilmektedir.

Anal Fissürün Nedenleri?

Anal fissürün en önemli nedeni kabızlıktır. Kuru ve sert kıvamlı dışkılama sırasında zorlanmaya bağlı makatta yırtılma olur. Bazen dışkılama alışkanlıklarında düzensizlik, şiddetli ishal gibi durumlarda da tahrişe bağlı anal fissür oluşabilir. Bunların yanında anal bölgenin travmaya maruz kalması da anal fissüre neden olabilir. Bu travmalar doğum sırasında, makattan lavman yapılması ya da anal yolla cinsel ilişki sırasında olabilir. Crohn hastalığı gibi iltihabi bağırsak hastalıklarının da belirtisi olabilir.

Anal Fissürün Belirtileri Nelerdir?

En çok karşılaşılan şikayet makatta ağrıdır. Bu ağrıyı hastalar “sanki bıçakla kesiliyor” ya da “iğne batıyor” şeklinde tarif ederler. Dışkılama yapılırken ve sonrasında ağrı daha da şiddetlenir. Bu da hastaları dışkılamaktan alıkoyar ve dışkılama alışkanlıklarını bozar. Diğer bir şikayet de kanamadır. Dışkılama sonrasında tuvalet kağıdında kan görme en sık gördüğümüz yakınmadır. Makatta kaşıntı da hastaları çok rahatsız eder. Bazen makat kenarında ele gelen şişlik de olabilir. Hatta hastalarımız hemoroidi olduğunu düşünerek muayeneye gelirler ama aslında kronikleşmiş makat çatlağı vardır.

Anorektal bölgenin hastalıklarının belirtileri bir birine çok benzerler. Anal fissür, Hemoroid (basur), Siğiller, bazı deri hastalıklarının belirtileri çok karışır. Bu nedenle makat bölgesinde rahatsızlığı olan hastaların fizik muayenelerinin yapılması ve doğru teşhisin konulması çok önemlidir, çünkü tedavileri çok farklıdır !

Anal Fissürün Tanısı Nasıl Konur?

Anal fissürde tanısını koymakta en önemli yöntem muayenedir. Makat muayenesi sırasında derideki yırtığı görmek teşhisi koydurur. Ancak altta yatan Crohn, iltihabi bağırsak hastalığı gibi başka bir hastalıktan şüphelenilirse bağırsakların kolonoskopi ile incelenmesi de önerilir.

Anal Fissür Tedavisi?

Anal fissür tedavisindeki temel prensip makası büzen (sıkan) kasların gevşetilmesidir. Düzene girmesi, kabızlığın giderilmesi ve bazı kremler olmasıyla iyileştirir. Tuvalete gitmez, hastalar ağrı ve kanama olmasın diye tuvalete gitmez, bunun için sert kabızlık olur, arada sertleşamlı dışkı vardır, o da dışkılama yapılır Bu kısır döngü anal fissür hastalarında kırılmış. Bunun için önem derecesi düzenli, yumuşak kıvamlı ve zorlanmadan dışkı yapabilmektir. Hastalar diyet tedavisi yapıyor ya da hekimleri onayı reçete edin.

Makatı büzen (sıkan) kasların gevşetilmesinde sıcak da çok etkilidir. Sıcak suya oturma banyosu iyileştirmede ve ağrının giderilmesinde iyileşdir. Her gün 10 dakika sıcak su dolu bir kapta ya da küvette oturulmasını öneriyoruz. Makatı büzen kasların gevşetilmesinde bazı kremler ve pomatlarla da vardır.

Botox (Botilinum toksin) da bingen kaslarının gevşetilmesinde Anüs etrafına yapılan botoks içindeki anüsteki iç kaslarda gevşeme olur. Böyle makat çatlamasında iyileşmesi için gerekli süre kazanılmış olur.

Anal Fissür Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bunların hepsinin yapılması yapılmasına rağmen iyileştirme olmazsa cerrahi müdehale yapıldı. Cerrahi müdehalede makat büzen sıkan iki kas demetinden iç kas demeti kesilir ve işlevini yapamaması gerekir. Bu makatta gevşeme olur ve makattaki çatlağın iyileşmesi gerekir. Bu ameliyatın adı “İnternal Sfinkterotomi” dir. Bir diğer yöntem ise Fissürektomi'dir. Kronikleşmiş olan anal fissürün oradan cerrahi müdehale ile çıkarılmasıdır. Odada zaman bu iki yöntem birlikte yapılır. Sonuyla ilaçlarla kremlerle iyileştirme imkanı.

Makattaki iç kas demetinin kesilmesi (İnternal sfinkterotomi) makattaki spazmıdır. Asıl dışkı tutmayı hazır dış kas demetine herhangi bir müdehalede bulunulmaz. Ancak çok nadir de olsa istenmeden dış kas demeti zarar görürse istemsiz gaz kaçırma, kaka tutamama gibi şeyler yaşanabilir.