Telefon Hemen Ara
Türkçe İngilizce Arabic
Türkçe İngilizce Arabic

KARIN FITIKLARI

KARIN FITIKLARI

Karın ön duvarını oluşturan dokulardaki zayıf bölgelerden kaynaklanan fıtıklaşmalara verilen isimdir. Kasık fıtığı, Göbek fıtığı, Kesi yeri fıtığı, Epigastrik fıtık ve Femoral fıtıklar karın fıtıklarını oluştururlar. Karın duvarındaki zayıf bir bölgeden karın içi dokuların ve bağırsakların dışarıya çıkmasına fıtık denir.

Karın fıtıklarında temel sorun, bağırsakların ya da karın içi dokuların fıtık kesesinin içerisine girip orada sıkışmasıdır. Buna boğulmuş fıtık denir. Bağırsak tıkanıklığına yol açan bu durum hayati tehlike arz eder ve acil ameliyat gerektirir. Bunun yanında fıtık bölgesinde ağrı hastanın hayatını, yaptığı işi zorlaştırır ve yaşam kalitesini azaltır. Bazen de kozmetik olarak da istenmeyen görünüm olması fıtık hastalının sorunlarıdır.

Karın içi basıncı arttıran her durum karın fıtığı riskini arttırır. Öksürmek, ağır kaldırmak, obezite, ıkınmak, hamilelik gibi durumlarda karın içi basınç artar. Bu durumda en zayıf bölgelerden fıtıklaşmalar görülür ki buralar genellikle kasık ve göbek deliği bölgeleridir.

 

Kasık Fıtığı

Kasık bölgesinde oluşan fıtıklardır. Kasık fıtıkları yeni doğan bebeklerde, yaşlılarda ve sporcularda daha çok görülür. Erkeklerde kadınlara göre fazladır. Kasık fıtığının en çok görülen şekli kasık bölgesinde şişliktir. Bu şişlik özellikle ayaktayken ya da karın içi basıncı arttıracak işlemler yapılırken artar. Genellikle yatar pozisyonda şişlik kaybolur. Özellikle sporcularda şişlik olmaksızın ağrı daha ön plandayken yaşlı hastalarda şişlik daha belirgindir.

 

Göbek Fıtığı

Göbek deliğinin olduğu bölgeden kaynaklanan fıtıklara verilen isimdir. Halk arasında “göbek kayması” olarak da adlandırılan durum göbek fıtığıdır. Göbek deliğinin olduğu yer doğumsal olarak zayıf bir noktadır. Bebekler anne karnındayken göbek kordonunun bebek karın duvarından girdiği yerdir. Doğumdan sonra burası kapanır. Bu alanın tam kapanmaması çocuklarda görülen göbek fıtıklarına neden olur. Göbek fıtıkları kadınlarda daha fazla görülür. En sık hamilelikte fark edilir. Normalde içe doğru olması gereken göbek çukuru dışarı doğru bombeleşir.

 

Kesi Yeri Fıtığı

Kesi yeri fıtıkları adından da anlaşılacağı gibi daha önce ameliyat olunmuş, karın ön duvarının kesilerek açıldığı ve sonrasında dikildiği yerlerden kaynaklanır. Doğal hali bozulan bu bölgelerdeki dikişlerin iyi kaynaması sonucu karın duvarında zayıf noktalar, açıklıklar olur. Buralardan kaynaklanan fıtıklara kesi yeri fıtıkları denir. Bu ameliyat yerlerinin iyi kapanmamasının hastaya bağlı nedenleri olabileceği gibi cerrahi yetersizliğe bağlı da olabilir. Neden ne olursa olsun sonuç aynıdır; karın ön duvarında zayıf bir alan ve buradan karın içi organlar ya da bağırsakların fıtıklaşmasıdır.

 

Karın Fıtıklarının Tedavisi Nedir?

 

Karın fıtıklarının tedavisi Ameliyattır. Medikal yani ilaçla tedavisi yoktur. Tek tedavi seçeneği cerrahi müdehaledir. Ameliyatla zayıf olan bölge tamir edilmelidir. Bunun için günümüzde özel yamalar (mesh) kullanılmaktadır. Bu yamaların da farklı birçok çeşidi vardır. Hangi yamanın kullanılacağı hastaya, fıtığın yeri ve şekline göre değişmektedir. Karın fıtığı ameliyatları iki şekilde yapılabilir. Eski ve klasik yöntem cilt kesisi ile yapılan, yeni ve önerilen yöntem ise Laparoskopik (kapalı) ameliyatlardır.